دانشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

دانشکده در یک نگاه + کلیپ

 
تاریخ انتشار: 1400/03/01    تعداد بازدید: 8143

دانشکده در یک نگاه + کلیپ

از گذشته تاکنون مسئله زن و حقوق زنان از دغدغه‌های اصلی انسان‌ها، ادیان، جوامع و مکاتب بوده است.

از گذشته تاکنون مسئله زن و حقوق زنان از دغدغه‌های اصلی انسان‌ها، ادیان، جوامع و مکاتب بوده و به‌ویژه در دهه‌های اخیر به عنوان مسئله‌ای استراتژیک در مجامع فرهنگی، حقوقی و سیاسی جهان به شمار آمده است.

بحران هویت زن و به تبع آن خانواده، دیدگاه‌های منفی نسبت به زن و ابعاد شخصیت و نقش او، ‌دوری از معنویت، کم‌فروغ شدن التزام اخلاقی و سست شدن پای‌بندی به ارزش‌های انسانی و خلأ حاکمیت اندیشه و تعالیم دینی و الاهی، هر روز بیش از پیش موضوع زن، حقوق، جایگاه و نقش او در جامعه را با چالش و حتی بن‌بست مواجه کرده است.

نهادینه شدن انقلاب اسلامی ملت ایران به رهبری امام خمینی (ره)  و پیام جاودانه اسلام در کرامت انسان و ارج نهادن به شخصیت او، نسیم تازه‌ای در کالبد مباحث تقریباً بی‌روح مسئله زنان نیز دمید و این امیدواری را پدید آورد که انقلاب اسلامی در بازگشت به اسلام ناب بتواند نظام ارزشی و حقوقی اسلام برای زنان را در مقابل نظام‌های سکولار و لائیک ارائه و در منظر قرار دهد.

تلاش‌های محدود و قابل ستایش در سطح دانشگاه‌های کشور و برخی مراکز و سازمان‌های دولتی و غیردولتی انجام پذیرفت اما تاکنون در پرداختن به این موضوع مهم در سطح آموزش‌های عالی و تأسیس دانشکده مستقل و راه‌اندازی مقطع دکتری قدم‌های جدی برداشته نشده است.

دانشگاه ادیان و مذاهب (کمیته علوم حوزوی و دانشگاهی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری) با استمداد از اندیشمندان و ارباب فکر و به‌ویژه همکاری جدی مرکز مطالعات و تحقیقات زنان قم در صدد برآمد تا بر پایه تفکرات اسلامی و هویت ملی، در آغاز برنامه آموزشی مقطع دکتری رشته مطالعات زنان را برای دفاع از جایگاه والای زن در هستی و مقام و جایگاه زن مسلمان، حقوق و نقش او در جهان امروز ارائه نماید.

بدین منظور ابتدا رشته دکتری مطالعات زنان در سه گرایش برنامه‌ریزی و پس از تدوین و تصویب سرفصل‌های آن، از سال 1392 مراحل قانونی برای جذب دانشجو صورت گرفت و سپس به مرور گرایش‌ها تبدیل به رشته و در سطح دانشکده در سه گرایش حقوق زن در اسلام، مطالعات تطبیقی زن در ادیان و مطالعات نظری جنسیت پیگیری و برگزار شد و امروز دوره دکتری مطالعات زنان دانشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب دارای 159 دانشجو در رشته حقوق زن در اسلام می‌باشد.

رشته‌های کارشناسی‌ارشد این دانشکده در دو رشته زن و خانواده و حقوق زن در اسلام به دو صورت حضوری و غیرحضوری، با 158 و 179 دانشجو فعال می باشد.

این دانشکده هم اکنون پیگیر راه‌اندازی و افزایش رشته‌های مقطع دکتری است که امید داریم هر چه زودتر محقق شود.

طول دوره دکتری حداکثر شش سال و دروس آن در سه بخش جبرانی، اصلی و تخصصی پیش‌بینی شده است. این برنامه شامل 20 واحد درسی جبرانی و 8 واحد درس اصلی و مشترک کلیه گرایش‌ها و 10 واحد تخصصی برای هر گرایش و 18 واحد پایان‌نامه می‌باشد.

دارا بودن سطح 3 حوزه علمیه؛ یا دارا بودن مدرک کاشناسی ارشد دانشگاه به همراه سطح 2 حوزه و پذیرفته شدن در امتحان ورودی و مصاحبه علمی از جمله شرایط ورود به دوره دکتری مطالعات زنان این دانشکده می‌باشد.

 

اهداف دانشکده

1. تبیین جایگاه زن در نظام هستی، جامعه و خانواده بر اساس تعالیم دینی و اسلامی

2. تبیین نظام حقوق زنان بر اساس مبانی حقوقی اسلام

3. دفاع از حقوق زنان بر اساس معیارها و موازین کتب آسمانی و ادیان الاهی

4. ارتقا و توسعه مطالعات زنان و نقش زن در خانواده و جامعه

5. تربیت نیروی انسانی متخصص در جهت آموزش، پژوهش و برنامه‌ریزی در امور زنان

6. تربیت نیروی انسانی متخصص جهت سیاست‌گذاری مطلوب در سطوح مختلف برنامه‌ریزی کشور

7. تقویت بینش علمی متفکران نسبت به مسئله زن جهت اصلاح نگرش‌های اجتماعی و فرهنگی

8. تولید و تعمیق علم بومی در حوزه مطالعات زنان

9. بررسی شبهات پیرامون نظام حقوق زن در اسلام

10. تربیت متخصصانی بر اساس تعالیم ناب اسلامی برای دفاع از حقوق زن در جهان اسلام.

 

اساتید مدعو

دانشکده مطالعات زن و خانواده مفتخر است که از آغاز تاکنون جمعی از بهترین اساتید و مدرسان حوزه و دانشگاه در آن به تدریس پرداخته‌اند. در این میان، مرکز مطالعات و تحقیقات زنان وابسته به حوزه علمیه قم با مدیریت جناب آقای دکتر زیبایی‌نژاد نقش بسیار مهم و مثبتی در راه‌اندازی دوره‌ها و تدریس برای دانشجویان داشته‌است که ضمن تشکر از زحمات مدیران این مرکز امیدواریم دانشکده در آینده نیز از وجود این عزیزان در پیشبرد اهداف خود بهره‌مند باشد.

 

برای دیدن کلیپ آشنایی با دانشکده زن و خانواده بر روی عکس زیر کلیک کنید:

 

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز