دانشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

همایش ایده جنسیت و خانواده + کلیپ

 
تاریخ انتشار: 1400/09/22    تعداد بازدید: 75

همایش ایده جنسیت و خانواده + کلیپ

در دانشکده زن و خانواده به مناسبت هفته پژوهش، همایش ایده جنسیت و خانواده برگزار گردید.

 

همایش ایده جنسیت و خانواده 22 آذرماه 1400

 

دانشکده زن و خانواده به‌منظور ایجاد فضای توأم بانشاط و تعمیق روحیه پژوهش، همایش ایده جنسیت و خانواده را در یک روند تعاملی سه‌ماهه از مهرماه برگزار کرد. در گام نخست، فراخوان همایش از طریق شبکه‌های اطلاع‌رسانی و کانال‌های انجمن دانشجویی و برخی سایت‌های علمی اطلاع‌رسانی شد و دانشجویان و طلاب علاقه‌مند به حوزه مطالعاتی زن و خانواده برای ارسال ایده به همایش دعوت شدند. همچنین کارگاهی مقدماتی برای طرح و پردازش ایده‌های کلی برگزار شد تا دانشجویان و علاقه‌مندان بتوانند بدون پیش‌فرض‌های ذهنی و هراس از پژوهش در این همایش مشارکت کنند و رقابت نمایند.

 در مرحله اول فراخوان (دریافت ایده پژوهش) 69 ایده دریافت شد. پس از بررسی ایده‌های پژوهشی، در مرحله دوم (طرح اجمالی) 69 طرح دریافت شد و در شورای علمی همایش موردبررسی قرار گرفت. پس از پالایش طرح‌ها در این مرحله، کارگاه طرح تفصیلی به‌منظور ارتقا و غنای محتوایی و روشی طرح‌های دریافتی با حضور جناب آقای دکتر دهقان برگزار شد. مرحله سوم همایش دریافت طرح تفصیلی بود. در این مرحله 35 طرح دریافتی با سه مؤلفه‌ «بداعت موضوع»، «نوآوری» و «روش بحث» پالایش و درنهایت 23 طرح گزینش شد. مرحله «نشست تعاملی» در فاصله بین دریافت طرح‌های تفصیلی و برگزاری همایش، فرصتی را در اختیار پژوهشگران قرار داد تا با اساتید در چهار حوزه تخصصی «مطالعات اسلامی»، «فقه و حقوق»، «علوم اجتماعی» و «سیاست‌گذاری حوزه زن و خانواده» بحث و تبادل‌نظر داشته باشند و فرصتی برای ویراست نهایی و ارتقای طرح‌ها ایجاد گردد. در این مرحله وجه مسئلگی و روش‌شناسی بحث موردتوجه و اهتمام اساتید بود تا موضوع به وجهی روشن و با روشی مشخص اصلاح و در معرض داوری قرار گیرد.

در اختتامیه روز همایش پژوهشگران راه‌یافته به مرحله نهایی در چهار پنل تخصصی ذکر شده با حضور اساتید دانشکده و اساتید مدعو از سایر مراکز علمی حضور یافتند و با ارائه خود، طرح‌هایشان را در معرض داوری و نقادی قراردادند. در پایان همایش 9 نفر از طرح‌ها، به‌عنوان طرح‌های برگزیده معرفی و تقدیر شد. اسامی و عناوین طرح‌های برگزیده به شرح ذیل می‌باشد:

 

طرح برگزیده:

سرکار خانم دکتر راحله کاردوانی با موضوع «الگوی مفهومی سیاست خانواده محور در حوزه سلامت نوجوان»

 

طرح‌های شایسته تقدیر:

 جناب آقای امین کشوری دانشجوی دکتری مطالعات زنان با موضوع «تبیین نقش مصوبات ...شورای عالی انقلاب فرهنگی بر وضعیت حجاب ایران از منظر صاحب‌نظران و فعالان عرصه حجاب»

سرکار خانم زینب طلابکی دانشجوی ارشد دانشگاه قم با موضوع «رفع سلطه فضای قضایی بر کدخدامنشی در راستای چارچوب بندی آن برای حل اختلافات خانوادگی»

سرکار خانم مهتاب رضاپور دانشجوی دکتری مطالعات زنان با موضوع «جایگاه و نقش پدر در خانواده عصر جدید و عوارض ناشی از آن»

 

جایزه ویژه بین‌الملل:

جناب آقای سالم خادمی دانشجوی دکتری مطالعات زنان با موضوع «حقوق و جایگاه زن در اندیشه طالبان»

 

طرح‌های شایسته تحسین:

سرکار خانم فاطمه حیالی طلبه سطح سه حوزه علمیه با موضوع «بررسی مباحث جنسیتی و مطالعات زنان در دانشکده زن دانشگاه بغداد»

سرکار خانم فضه حاجیلویی دانشجوی ارشد مطالعات زنان با موضوع «روایتگری آزار جنسی از منظر فقه اسلام و رویکرد حقوق ایران»

سرکار خانم ریحانه باطنی دانشجوی دکتری مطالعات زنان با موضوع «تحلیل روایت زنان دارای تجربه مشاوره پیش از ازدواج»

 

در این همایش، دبیر اجرایی را سرکار خانم دکتر زارعی به عهده داشتند و در طول برنامه شورای علمی و نشست تعاملی را اساتید ذیل همراهی کردند: جناب آقای دکتر دهقان، سرکار خانم دکتر خوش‌صورت، سرکار خانم دکتر برزگر، سرکار خانم دکتر خراسانی و سرکار خانم دکتر زارعی.

 

شایان‌ذکر است افتتاحیه همایش با سخنرانی سرکار خانم دکتر خوش‌صورت ریاست محترم دانشکده پیرامون هفته پژوهش و فعالیت‌های دانشکده آغاز شد و در بخش اختتامیه نیز حجت‌الاسلام‌والمسلمین جناب آقای دکتر اسلامی استاد دانشگاه ادیان و مذاهب با موضوع «ارکان سه‌گانه پژوهشگری» به ایراد سخنرانی پرداختند.

 

برای دیدن کلیپ همایش بر روی عکس زیر کلیک کنید

 

 

برای دانلود صوت سخنرانی دکتر حسن اسلامی بر روی تصویر زیر کلیک کنید

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز