دانشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

کرسی علمی ترویجی

 
تاریخ انتشار: 1400/09/19    تعداد بازدید: 125

کرسی علمی ترویجی

به مناسبت هفته پژوهش، دانشکده زن و خانواده کرسی علمی ترویجی برگزار می‌کند.

کرسی علمی ترویجی تبیین جامعه‌شناختی فاصله در روابط بین زوجین در بستر تحولات

 

ارائه: دکتر سهیلا صادقی

ناقدان: دکتر مهراب صادق نیا، دکتر مجید دهقان

زمان: شنبه 20 آذر 1400 ساعت 10:00

مکان: دانشگاه ادیان و مذاهب، سالن شهید صدر

 

کرسی علمی ترویجی با موضوع «تبیین جامعه‌شناختی فاصله در روابط بین زوجین در بستر تحولات» با حضور دکتر سهیلا صادقی فسایی دانشیار دانشگاه تهران ارائه شد. در این نقد و نظر علمی، دکتر صادقی به تبیین صورت‌بندی مفهوم فاصله در روابط زوجین پرداخت. «فاصله معطوف به موقعیت»، «فاصله معطوف به انتخاب» و «فاصله معطوف به تعارض» سه مفهوم کشف‌شده در تحقیقات میدانی ایشان معرفی شد. دکتر صادقی با نقد برساخت مفهوم طلاق عاطفی و تبیین مفهوم رقیق‌تر «فاصله» و «دیالکتیک ارتباطی» در صورت‌بندی جدید خود قائل بودند که نباید مفاهیم منفی را در فضای خانواده ورود دهیم و انواع فاصله می‌تواند تعاملات و کارکردهای میان همسران و فرزندان را جهت‌دهی و به شیوه‌ای مثبت هدایت نماید.

در بخش دوم دکتر صادق نیا عضو هیئت‌علمی دانشگاه ادیان با نقد دیدگاه‌های دکتر صادقی، خانواده را مفهومی مقدس دانستند که کارکردهای بسیار زیادی در فضای فرهنگی اجتماعی ایران دارد. ایشان با ردّ دو مفهوم اولیه از «فاصله» ذیل طلاق عاطفی، آن را معلول اقتضائات شغلی و اجتماعی و فرهنگی دانستند و دو مفهوم «طلاق عاطفی» و «فاصله معطوف به تعارض» را به لحاظ پیامد، یکی دانستند که با تغییر مفهومی به‌تنهایی نمی‌توان شاهد تغییر جدی در حوزه روابط خانوادگی بود.

دکتر دهقان عضو هیئت‌علمی پژوهشکده زن و خانواده ناقد دیگر نشست اذعان داشتند که خانواده همچنان قادر است در دنیای مدرن خود را با تحولات جدید احیا کند. ایشان با طرح موضوع «صمیمت» در روابط زوجین، طلاق عاطفی را محصول ازدواج پر از صمیمت در دوران مدرن دانستند که امکان تاریخی تحقق مفهوم طلاق عاطفی را در عصر حاضر فراهم کرده است. دهقان با طرح برخی از مؤلفه‌های مدرنیته در طرد و حاشیه گذاری آتوریته­های سنتی، قائل است مدرنیته آتوریته زدا با تغییر در برخی معانی اجتماعی حوزه خانواده توانسته با خانواده به‌عنوان یکی از کهن مرجعیت‌های سنتی سازگاری داشته باشد و موجب شود تا انسان فردگرا در عین وابستگی به خانواده، در حوزه انتخاب‌های فردی کنشگرانه ظاهر شود.

 

برای دانلود صوت جلسه روی عکس زیر کلیک کنید

 نظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.