دانشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب
FA
 

کتاب گفت و گویی میان فمینیسم و اسلام

 
تاریخ انتشار: 1400/04/08    تعداد بازدید: 154

کتاب گفت و گویی میان فمینیسم و اسلام

 

پدیدآورنده:

 

دکتر محسن بدره

معرفی کتاب

 

«فمینیسم اسلامی» در سه - چهار دهه اخیر تلاش کرده است تا خوانش های متفاوت و جایگزینی از مواجهه اسلام با مسائل زنان ارائه دهد. پژوهشگران اصلی این جریان زمینه‌های پژوهشی، دیدگاه‌ها و وابستگی‌های فرهنگی متنوعی دارند و به لحاظ تمرکز موضوعی نیز آثار متنوعی را در زمینه مسائل زنان در اسلام و جوامع اسلامی تولید کرده‌اند.

پژوهش حاضر درصدد است با مطالعه ادبیات هشت تن از نویسندگان اصلی این جریان (فاطمه مرنیسی، لیلا احمد، آمنه ودود، رفعت حسن، عزیزه الحبری، اسما بارلاس، کشیا علی، سعدیه شیخ) به‌عنوان نمونه هدفمند خود، مبانی معرفتی آن‌ها را تحلیل و نقد کند. این مبانی معرفتی شامل مؤلفه‌های معرفت‌شناختی، مؤلفه‌های روش‌شناختی و مبانی کلامی - الهیاتی این مؤلفه‌ها می‌شود.

بررسی مبانی معرفتی این نویسندگان نشان می‌دهد که آن‌ها و نیز اندیشمندان متبوعشان (همچون فضل الرحمن) عمدتاً برای برون‌رفت از برخی بن‌بست‌ها و معضل‌های تاریخی معرفت‌شناسی و روش‌شناسی اسلامی (سنی) سراغ سرچشمه‌های کلامی - الهیاتی آن بن‌بست‌ها و معضل‌ها رفته‌اند تا به یک الهیات روش‌شناختی سازگار با مسئله‌های مدرن جامعه مسلمانان بپردازند. در انتها و پس از تحلیل و نقد مبانی معرفتی یادشده، بررسی امکان‌های کلامی - الهیاتی شیعی به‌عنوان بدیلی برای برون‌رفت از اشعری گری تاریخی معرفت در جهان اسلام، به‌جای نحوه‌ای از نو اعتزالی گری (که می‌تواند عملاً به کنار گذاشتن نص منجر شود)، برای حل مسائل روش‌شناختی مسئله آفرین در زمینه جنسیت و اسلام پیشنهاد می‌شود.

 

لینک خریدنظرات
نام
پست الکترونیک
کد امنیتی
Captcha
دانشکده زن و خانواده دانشگاه ادیان و مذاهب


نشانی: ایران - قم - پردیسان
تلفن: 32802610 25 98+
فکس: 32802627 25 98+
کد پستی: 3749113357
صندوق پستی: 37185 - 178
پست الکترونیکی: info@urd.ac.ir
سامانه پیامکی: 3000135789

دانشکده ها

دانشکده شیعه شناسی
دانشکده ادیان
دانشکده مذاهب
دانشکده فلسفه
دانشکده زن و خانواده
دانشکده عرفان
دانشکده مجازی

خدمات فناوری اطلاعات

سامانه جامع آموزش
سامانه آموزش مجازی
سامانه پذیرش دانشجو
سامانه نشریات دانشگاه
پست الکترونیک
فروش اینترنتی کتاب
کتابخانه دیجیتال

بیانیه رسالت

دانشگاه ادیان و مذاهب، نخستین دانشگاه تخصصی ادیان و مذاهب در ایران، برخاسته از حوزه علمیه، ضمن شناخت ادیان و مذاهب و تعامل و گفت و گو با پیروان آنها با تکیه بر مشترکات، در جهت همبستگی انسانی، تقویت صلح، کاهش آلام بشری، گسترش معنویت و اخلاق و معرفی عالمانه اسلام بر اساس آموزه های اهل بیت علیهم السلام به پژوهش و تربیت نیروی انسانی متخصص اقدام می نماید.

طراحی، توسعه و پشتیبانی: کویر سبز